Özel Okullar, Kayıtlarını Nasıl Coşturur? (K12NET Önerisi)

12 Ağustos 2020

Özel Okullar, Kayıtlarını Nasıl Coşturur? (K12NET Önerisi)

Günlük vaka sayısının binleri geçtiği bu günlerde, velilerin de kafaları karışık. Bu yüzden özel okullar bekledikleri kayıtları alamıyorlar.  Sızlanmak, devletten destek beklemek yerine, her sıkıntıyı fırsata çevirmeliyiz. Kayıt görüşmesi için gelen velilere şöyle deseniz; “31 Ağustos günü, okullar kapanmamak üzere açılsa, beklenen ikinci dalga hiç gelmese bile, uzaktan öğrenme yöntemlerini en etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz. 3-5 öğrencimiz mevsimsel nezle/grip veya korona nedeniyle okula gelemiyor. Madem onlar okula gelemiyor. Okulu, biz onların ayağına getireceğiz. Öğretmenlerimiz,derslerini kayıt altına alacaklar, o gün akşam veya en geç 24 saat içinde işlenen derslerin anlatım videolarını, ders dokümanlarını, öğrenci portalına yerleştireceğiz. Üstelik bundan okula gelemeyen 3-5 öğrenci değil, okula gelmiş, dersi iyi anlayamamış, anlamış ama tekrar edip pekiştirmek isteyen devamlı öğrencilerimiz de faydalanacak” deseniz, çocuğu için fedakârlık yapmak isteyen hangi velinin gönlünü kazanmamış olursunuz?  Bu çizdiğimiz senaryo,başka avantajları da içermektedir.

1-    Okullar açılır ama sonradan kapanmak zorunda kalırsa, öğretmenlerinizi uzaktan eğitime hazır hale getirmiş olursunuz. Unutmayınız, başımıza gelince, can havliyle, son anda yaptığımız işler genellikle amatördür ve içinde pek çok hata barındırır.

2-    Yukarıda anlattığımız işlemi bütün derslerinizde uygulama yapacak gücünüz yoksa, hiç yapmamak yerine, bir yerinden başlamalısınız. Örneğin tüm dersler yerine, akademik derslerden bazıları veya belli bir sınıf seviyesinden kademeli olarak başlayınız. Bunları yapmak için zamana ihtiyacınız varsa şimdilik derslerde işlenen konuların videolarını, internet sitelerinden bulup yüklemesini yapabilirsiniz. İnanın internetten kaliteli, ücretsiz içerik bulmak o kadar kolay ki… Mükemmelliğin yarısı, hazırlıktır. Mükemmele yaklaşmak için sürekli hazırlık yapmak gerekir. Ağustos ayını ağustos böceği gibi değil, karınca gibi geçirmeliyiz.

3-    Öğretmenlerimizin derslerini “kayıt altına” almaları demek, standart demektir, kalite demektir, şeffaflık demektir, ölçülebilirlik demektir. Yıllardır eğitim dünyası, sınıf kapısı örtüldüğünde öğrencisiyle baş başa kalan öğretmenlerin verdiği eğitimin kalitesini tartışmaktadır. Eğitimin kayıt altına alınması demek, bu tartışmanın sona ermesi demektir. Karakol şeffaf olsun, adalet şeffaf olsun, meclis şeffaf olsun, herkes şeffaf olsun ama sınıflardaki eğitim de şeffaf olsun. Bu şeffaflığı, bu kaliteyi sağlayan özel okulun kapısında kayıt kuyruğu olur.

4-    Yukarıdaki çalışmalar için okulunuzun internet alt yapısını güçlendiriniz. Cılız, sürekli kopan internet alt yapılarıyla bu hizmetleri veremezsiniz.

5-    Öğretmenlerinizi uzaktan eğitim için hazırlayınız. Dersi anlatırken nasıl kayıt altına alınacağını öğretiniz. Kayıt aldıktan sonra video oluşturmayı, profesyonel video sitelerinde paylaşım yapmayı, oluşan linki, K12NET ders programının içinde göstermeyi öğretiniz. Eğer her öğretmen, kendi sorumluluğunu yerine getirirse yukarıdaki işler, aynı gün içinde hazır hale gelir. Bu yükü birkaç kişiye verirseniz, ilk hafta Türk gibi başlar, ama sonunu getiremezsiniz.

6-    Öğretmenlerimize K12NET kullanımını öğretiniz, bunun için size gönderilen eğitim videosundan yararlanınız.

7-    Yukarıdaki sürecin tamamı, haftalık ders programı üzerinden yönetilecektir. K12NET’de ders programı yapmayı bilmiyorsanız öğreniniz, başka bir programda yapmak istiyorsanız, manuel olarak ders programınızı K12NET’e yükleyiniz.  Ders programını K12NET’e yüklemeden bu süreci yönetemezsiniz.

8-    Ders programında her şey yerli yerine oturacak, öğrenciler eliyle koymuş gibi aradıklarını bulabileceklerdir. Her şey aşağıdaki resimdeki kadar anlaşılır olacaktır.

Madem Ders Programı Bu Kadar Önemli, K12NET Bu Hafta;

 

Ders Dağıtım Programı Eğitimi / 13 Ağustos Perşembe Günü Saat 10:30 eğitimi yapacaktır. Tüm kurumlarımızı bekliyoruz. Bu eğitimde başka bir platformda yapılmış ders programının  manuel olarak K12NET işlenmesi de anlatılacaktır.

 

Eğitime katılmak için destek@k12net.com adresine isteğinizi ileten bir mail göndermeniz yeterli olacaktır.

K12NET Okulları, Kimsenin Yapamadığını Yaparsa (Yeni Güncelleme Haberi ve Eğitim Çağrısı)

Her Türlü Soru Tipiyle Online Sınav Yapma / 1 Ekim Perşembe Saat 10:30 Eğer kimselerin yapamadığı, faydalı işleri layıkıyla yapabilirsek,...

DEVAMINI OKU

K12NET, Hem Sözleşmeyi, Hem Tercih Programını Yeniledi. 

K12NET, Hem Sözleşmeyi, Hem Tercih Programını Yeniledi.   7 Eylül tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı, velilere imzalatılacak sözleşmenin formatını değiştirdi. Okullara “artık...

DEVAMINI OKU

K12NET, İddialarını, Eğitimde Somut Örneklerle Anlatacak.

K12NET, İddialarını, Eğitimde Somut Örneklerle Anlatacak. Karantina altına alınan vatandaşları, mahallenin okul müdürleri, muhtarları, imamları arayıp, “bugün sağlık durumunuz nasıl,...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: info@k12net.com

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: info@k12net.com

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: info@k12net.com

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: info@k12net.com