Müşterilerimiz, K12NET’in Anket Modülünü Nasıl Olgunlaştırdı?

Müşterilerimiz, K12NET’in Anket Modülünü Nasıl Olgunlaştırdı?

Yazımıza başlamadan hemen bir bilgi tazelemesi yapmak istiyoruz. 24 Ekim Perşembe günü saat 10:30’da online, ücretsiz anket modülü eğitimimiz olacaktır. Eğitim internet üzerinden yapılacak, sesimizi duyacak, ekranımızı görecek ve bizlere soru sorabileceksiniz.

Bir modülü yapıp bitirdiğinizde, aslında olayın daha çok başındasınızdır. K12NET kullanan, 2740 okul müdürlüğü ve bu okullarda çalışan binlerce personel, çıkardığımız güncellemeyi inceler. Her biri kendi bakış açısından ihtiyaçlarını dile getirir. Bir modülü ne kadar çok göz inceler, üzerinden ne kadar zaman geçerse, o modül o kadar olgun hale gelir. O yüzden yazılımları karşılaştırırken en önemli ölçüt, “bu yazılımı kaç kişi kullanıyor, üzerinden ne kadar yıl geçti?” diye incelenmelidir. Yoksa “Bizde de var.” yaklaşımının ne kadar can yakıcı olduğunu tecrübeyle sabittir. Şimdi aşağıdaki anket modülümüzün özelliklerini lütfen dikkatle okuyunuz. Bir anket modülünün ne kadar çok detay içerdiğini şaşırarak okuyacaksınız. 

1-    Anketleri ana konular ve onların altındaki konular şeklinde tanımlayabilirsiniz.

2-    Anket soruları, düz bir metin olabileceği gibi, soruları resim olarak da sorabilirsiniz.

3-    Daha geçen hafta çıkardığımız bir güncellemeyle ankete vereceğiniz cevaplara da resim eklemek olanaklı hale gelmiştir. Ayrıca Word, Excel, Pdf gibi dosya da yüklemek mümkün hale getirilmiştir. Bu özellik sayesinde kullanıcı görüşünü bir dokümanla da belgeleme fırsatı bulmuştur.

4-    Bazen farklı kategorilerde aynı sorular sorulur, eğer soruları ayrı ayrı sorarsanız her kategoride aynı soru gelir. Örneğin “Türkçe öğretmenim derslerini anlatırken görsel materyallerden de yararlanır.” Aynı soruyu “matematik öğretmenim, fen bilgisi öğretmenim” diye ayrı ayrı sormak yerine, kullanıcının tek bir ekranda aynı tip sorulara, aynı anda cevap vermesi sağlanabilir.

5-    Anket zorunlu olup, kullanıcının cevap vermeden başka bir ekrana geçmesine izin verilmez

6-    Anket zorunlu değildir, son süresine kadar ne zaman isterse bitirilebilir.

7-    Anket zorunlu olsa da, olmasa da durdurma özelliği çalıştırılabilir. Kullanıcı durdurup, daha sonra tekrar anket sorularına cevap vermeye başlayabilir

8-    Anket zorunlu değildir ama anket sorularının biri, birkaçı veya çoğuna cevap vermek zorunlu yapılabilir.

9-    Ankete cevap vermek için bir süre sınırı olmadığı gibi istenirse anket sorularına belirlenen zaman içinde cevap vermesi istenebilir. Süre dolduğunda anket otomatik olarak kapanır.

10-    Anket öğrencinin tüm velilerine gönderilebileceği gibi, velilerden sadece birine gönderilip, sadece onun cevap vermesi istenebilir.

11-     Anket soruları çoktan seçmeli, çoktan çok seçmeli, 50 karakterle sınırlı kısa cevap, 500 karakterle sınırlı kompozisyon tipi sorulardan oluşturulabilir. Çoktan çok seçmeli soruların istenirse tamamına cevap verilebildiği gibi “en az 3 tanesini işaretleyiniz veya en fazla 5 tanesi cevaplayınız” gibi sınırlamalar da getirilebilir. 

12- Anket uygulaması başladığında cevaplayacak kişilere ücretsiz bildirim aracılığı ile anket tanımının yapıldığı, cevaplamaya hazır olduğu bilgisi duyurulabilir.

13- Anketin bitimine yakın bir süre kala sadece anket sorularına cevap vermeyen kullanıcılara ücretsiz bir bildirimle “anketin bitimine yakın bir süre kaldığı” uyarısında bulunulabilir.

12- Ankete cevap veren kullanıcıların yorum yapmaları istendiğinde yorumun kimin yaptığı belli olması için kimlik bilgilerini göster/ gösterme seçeneği bulunmaktadır. “Kimlik bilgilerini gösterme” denildiğinde bu yorum anonim olarak görünür ve okul yönetimi cevap veren kişinin kimlik bilgisine ulaşamaz.

14- Bir anket genel merkezden tanımlandığında alt okullara gönderilebilir veya bir anket farklı amaçlar için kopyalanarak çoğaltılabilir

15- Daha kullanıcılar cevaplamaya başlarken, sistem otomatik olarak verileri analiz etmeye başlar ve çok güçlü rapor ve analizlerin alınmasına olanak sağlar.