K12NET Olunca Değil, Olmadan Uyarıyor ve Şimdiden Dikkat Çekiyor.

K12NET Olunca Değil, Olmadan Uyarıyor ve Şimdiden Dikkat Çekiyor.

Başımıza istenmeyen bir durum gelince “Keşke…” diye kurulan cümlelerin hiçbir faydası olmaz. Maalesef yaşanmış, bitmiş, cezası da varsa, cezası da kesilmiş olur. Oysa K12NET, daha olayın başında iken, sizlere bilgi veriyor ve aşağıdaki işlemlerin biran evvel yapılması konusunda hatırlatmalarda bulunuyor.  

1-   Geçen yıl okulunuzda görev yapmış ama bir sebepten dolayı ayrılmış personelleriniz varsa bu personellerinizin çıkışlarını vermelisiniz. Bu hesaplar aktifse ve yetki verilmiş ise, sistem üzerinden işlem bile yapmaya uygun olduğunu unutmayınız. (Ne yapılması gerektiğini 26k videosunda bulabilirsiniz)

2-   Her bir personelinizin kendine özel bir hesabı, bir şifresi olmalıdır. (Ne yapılması gerektiğini 1c-1 videosunda bulabilirsiniz)

3-    Şifreler, personeller arasında ortak kullanılmamalıdır. Şifrelerinizi başkasına vermeyiniz ve başkasının hesabını kullanmayınız. Ortak kullanım, ortak sorumluluk demektir.

4-   Sizin kadar yetkili bir personeliniz varsa, yapılması gereken o kişiye kendi şifrenizi vermek değil, sizin şifrenizin gücü kadar yetkili, yeni bir hesap açmak olmalıdır. Ne yapılması gerektiğini 1c-10 videosunda bulabilirsiniz)

5-    Kullanıcı isminiz size özel, kolay hatırlayabileceğiniz bir isim olabilir. Şifreniz ise kesinlikle tahmin edilebilen türden olmamalıdır. Hele de Türk halkının en sevdiği, 123456 veya 654321 gibi şifrelerden uzak durulmalıdır.

6-   2018-2019 yılında yapılacak bir işleminiz kalmadıysa, birkaç düğmeye basarak sisteminize yıl atlatmalısınız. (Ne yapılması gerektiğini 26 serisi  videosunda bulabilirsiniz)

DİKKAT !!!

K12NET Sizin Adınıza İki İşlem Yapacak (Lütfen uyarıyı dikkatli okuyunuz)

Eğer okullar açılmadan yeni yıla geçiş işlemini yaparsanız, aşağıdaki iki durumdan hiç etkilenmezsiniz ama yeni yıl işlemlerini zamanında yapmazsanız;

1-    K12NET, otomatik bir sorguyla tek bir hareketle, 15 Eylül tarihinde, 2018-2019 öğretim yılı öğrenci okul kayıtlarını sonlandıracaktır. Bu işlemi yaptığımız an, sisteme giriş yapabilen öğrenciler sisteme giriş yapamaz hale gelecektir. En geç, bu tarihe kadar yeni yıla geçiş işlemlerinizi tamamlayınız.  

2-    K12NET, otomatik bir sorguyla tek bir hareketle,  30 Eylül tarihinde, 2018-2019 öğretim yılı personel kayıtlarını sonlandıracaktır. Bu işlemi yaptığımız an, sisteme giriş yapabilen personeller sisteme giriş yapamaz hale gelecektir. Bu hareketimiz, okulunuzdan ayrılmış ama çıkışları verilmediği için hesapları aktif olan eski personellerinizin sisteme ulaşamamaları için faydalı bir işlemken, hala okulunuzda görev yapan personellerinizin 2019-2020 yılı görevlendirmeleri yenilenmediği için 30 Eylül günü bu personeller giriş yapamayacak ve işlerin aksamasına, gereksiz yere vakit kaybına neden olacaktır. En geç bu tarihe kadar yeni yıla geçiş işlemlerinizi tamamlayınız.