K12NET’in Bu Bilgilendirme Yazısıyla Amacı…

K12NET’in Bu Bilgilendirme Yazısıyla Amacı…

Geçmiş yıllarda bazı K12NET okulları, “K12NET, sınav sorusu hazırlasın, soru kitapçıklarını-optik kâğıtlarını kargolayıp, zamanında okulumuza ulaştırsın, soruları kaliteli ve müfredata uygun olsun, biz okul olarak sınavı tanımlamayalım, cevap anahtarı, kazanım, dönüşüm girmeyelim, biz sadece optik kâğıtları okuyup, dat dosyasını değerlendirdiğimizde bütün analizler otomatik oluşsun istiyoruz” diyorlardı. Bu isteklerin önemli bir kısmı, bizim uzmanlığımızda olmayan ve bizim hiçbir zaman yapmayı planlamadığımız işlerdi.

Geçen yıl, bir ara yol bulup, işin teknolojik kısmını kendimiz üstlenip, soruların hazırlanması, basılması, lojistik destek, soruların kalitesi, müfredata uygunluğu konularını Başaran Yayınları üstlendi. İlk kez böyle bir iş yapacağımız için tereddütlerimiz vardı. K12NET üzerinden binlerce öğrenci, aynı anda sınav olacaktı. “Bu sistemin performansını olumsuz etkiler miydi? Başaran Yayınları, sınavları zamanında okula ulaştırır ve kaliteli sınavlar hazırlayabilir miydi?” Geçen yıl,322 özel okul, bu uygulamanın içinde yer aldı. Belirlenen tarihler arasında sınavlar yapıldı, belirlenen zamanda Türkiye geneli dereceleri oluşturuldu. Okulların taleplerine göre, Türkiye geneli okul ve öğrenci dereceleri çıkarıldı.  Öğretim yılının sonunda Başaran Yayınlarının çalışmalarını değerlendirmek için uygulama yapan okullara bir anket uygulandı. Anket sonuçları ,beklediğimizden  daha fazla memnuniyet içeriyordu.

Bu yıl, geçen yılki başarımızdan da cesaret alarak, daha büyük işler yapmak istiyoruz. Başaran Yayınları, Talim Terbiye kurulunun müfredatına bakarak yıllık programını yaptı. Sınav sorularını bu programa bağlı kalarak hazırlayacaklar. Bu program, tüm okullar için ortak bir anayasa olacak. Bu ortak hareket “Müfredatta birlik” ilkesinin hayata geçirilmesi anlamına da geliyor.

Bu bilgilendirme yazısı ile amacımız kesinlikle sizleri, Başaran Yayınlarına yönlendirmek değildir. Hangi okulumuz, hangi yayını istiyorsa, K12NET üzerinden değerlendirebilir. Biz sadece “böyle hazır bir paket almak istiyoruz” diyen kurumlarımıza katkı sağlamak için bir öneri sunuyoruz. Başaran Yayınları, deneme sınavlarının tamamı Türkiye derecelidir. Ortak havuza dahil edilen binlerce öğrencinin sıralamalarını bulabileceksiniz. K12NET okullarının tamamının bu sınavlara katıldığı varsaysak, bu Türkiye’deki tüm özel okul derneklerinden daha büyük sayıya karşılık gelir. Çünkü K12NET,1600 özel okuluyla, Türkiye’de özel okulların bir araya geldiği en büyük topluluktur.

Başaran Yayınları web sayfasına  http://basaranyayin.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Özellikle bu adresteki, üst kısımdaki  “Yayınlarımız” bölümünü dikkatlice incelemenizi rica ediyoruz. İlkokul-ortaokul- lise deneme sınavlarının kapsamlarını, hangi tarihte, hangi konulardan soru sorulacağını görebilirsiniz. Aynı yerden yayın örneklerine de ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu kurumun yetkililerine 0 312 332 33 57 numaralı telefondan, veya  basaranyay@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu yıl, en büyük hedeflerimizden biri,  tüm K12NET okullarında, hepimizin ağız birliği etmiş olduğu bir müfredatta karar kılarak, binlerce öğrencinin, binlerce okulun katıldığı ortak sınavlar yapabilmek ve sizlere kaliteli bir ölçme değerlendirme desteğinde bulunabilmektir.