K12NET ve Değişen Milli Eğitim Bakanlığı Kazanımları

K12NET ve  Değişen Milli Eğitim Bakanlığı Kazanımları  

Biliyorsunuz bu yıl bir kere daha Milli Eğitim Bakanlığı kazanımları yeniledi ve çalışmalarını kendi sitesinden ilan etti. Bizler de yaz döneminde bu kazanımları güncelledik. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin açıklamalarına göre, bu yıl  yeni programın sadece 1,5 ve 9. Sınıflarının kazanımları güncellendi. Yayınlanan yeni öğretim programlarında diğer sınıf seviyelerinin kazanımları da yer alıyor. Sanıyoruz bu durumdan kaynaklı bazı okullarımızın tereddütleri oldu. “Diğer sınıf seviyelerinin kazanımlarını neden güncellemediniz?” diye sorular geldi. Yetkililerin açıklamasına göre 1,5,9. Sınıfların dışındaki kazanımlar topluca seneye devreye girecek, yalnız geçen yıllardan devam eden bazı sınıf seviyelerinde, bazı derslerin de kazanımları değişti. Kurumlarımızın bu bilgiyi hatırlatması  üzerine, 2.sınıfların İngilizce dışındaki tüm dersleri, 3. Sınıf Fen Bilgisi, 4. Sınıf Sosyal Bilgiler, 6. Sınıf Türkçe, 10.sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersleri, bir yıl süreli kazanımları değişmiştir. Bir yıl yürürlükte kalıp önümüzdeki yıl, tekrar güncellenecektir. Güncellediğimiz kazanımlar, Ölçme Değerlendirme modülü altında İçerik Yönetim ekranında Genel Merkez kazanımları altında yer almaktadır. İster açık uçlu, klasik, ister çoktan seçmeli sınavlar yapınız, sorduğunuz soruların kazanım numaralarını bizim ilan ettiğimiz içerik yönetimi ekranından seçerseniz, sınavlarınızı değerlendirdiğinizde kazanım esaslı sınav analizleri elde edersiniz. “Matematik başarısı %80 gibi” genel değerlendirmeler yapmak yerine, öğrencilerinizin, şubelerinizin, okullarınızın durumlarını kazanım esaslı olarak görebilirsiniz. “Özellikle Cebir konusunda, özellikle Doğrusal Denklemler konusunda, özellikle ….. şu kazanımda öğrencilerimizin, şubelerimizin, okul genelimizin, eksiklikleri var” diyebilirsiniz. Geri bildirim etüt çalışmalarınızı da bu sınavlara dayandırabilirsiniz. “Şu kazanımı %30’un altında öğrenen öğrencileri bul ve sadece bu öğrencilere, sadece bu konuda şu öğretmen 2 saat telafi eğitimi yapsın” diyebilirsiniz.

 

K12NET’de kendiniz tanımlamak koşuluyla, kendi tanımladığınız sınavları veya istediğiniz yayınevinden temin ettiğiniz sınavları değerlendirebilirsiniz.K12NET bir yeri adres göstermez, sizi bir yere mahkum etmez, isteyen istediği sınavı tanımlayabilir. 

Sınav Tanımlamak İstemiyorum, Cevap Anahtarı Girmek İstemiyorum, Kazanım, Dönüşüm İle Uğraşmak İstemiyorum Diyenler!

K12NET için sınav yapan, Başat Yayınları ile çalışabilirsiniz. Başat Yayınları sizin için sınavları tanımlar, cevap anahtarını girer, kazanımları, dönüşümleri sizin için ekler, size sadece sınavı değerlendirmek kalır. Üstelik tüm K12NET okulları içerisinde öğrencilerinizin/şubelerinizin/okulunuzun yerini de görme fırsatı sağlar. Bu yayınları kullanmak isteyenler, http://www.basaranyayin.com/ veya aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Başat Yayınları – İletişim Bilgileri 

Telefon: 0 312 332 33 57

Email: basaranyay@gmail.com