K12NET’den Ezber Bozan Güncelleme

K12NET’den Ezber Bozan Güncelleme

Bazı yeni buluşlar vardır, çıkar, çıktığı anda o güne kadar bilinen tüm ezberleri bozar, oyun yeniden, başka bir düzende kurulur. Bu güne kadar okul servisleri GPS (Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi ) ile takip ediliyordu. “Neden öğrenci başı ayda 10 lira – 15 Lira gibi yüksek fiyatlar isteniyor?”  diye sorunca da “uydudan sinyalleri toplayacak, her araç için ayrı ayrı satın alınacak yüksek maliyetli GPS donanımı gerekiyor” deniliyordu.

K12NET Mühendisleri, Türk halkının zaten %97’sinin cebinde olan, akıllı cep telefonlarıyla bu işin pekâla görülebileceğini düşündüler. GPS olmadan 3-4 metre opsiyonla, telefonun yeri zaten tespit edilebiliyor.  Aşağıdaki resimde, akıllı bir cep telefonuyla bu yazıyı kaleme alan kişinin koordinatlarını en ince matematik hesabıyla görebilirsiniz. Kendi telefonunuzla sizler de deneme yapıp, kendi konumunuzu enlem ve boylam bilgisiyle görebilirsiniz.

Servis şoförleri, güzergâhlar, güzergâhta seyahat eden öğrenciler, K12NET sistemine tanımlanır. Servis şoförü, yola çıkmadan evvel K12NET Mobil uygulamasını açar, sadece tek bir tuşa basarak gideceği güzergâhı açılan kutudan seçer.Yapması gereken iş, sadece bu kadardır, artık şoförün cep telefonu her 3 saniyede bir, güzergâhta kayıtlı olan öğrencilerin velilerine sinyal göndermeye başlar, servis eve 400 metre yaklaştığında velinin K12NET Mobile uygulamasına “servisin eve 400 metre yaklaştığı” bilgisi ücretsiz ekran bildirimi olarak gönderilir. Servis, öğrencileri toplayıp okula ulaştığında da servisin okula ulaştığı bilgisi aynı yöntemle bir kere daha velilere iletilir. K12NET kendinden 10-15 kat daha maliyetle satın aldığınız bu hizmeti, sizlere ÜCRETSİZ sunacaktır. Her işte olduğu gibi, bu işte de zamanla üzerine konacak yeni fonksiyonlar olacaktır, zaman içerisinde bu güncellemeyi daha üst seviyelere getireceğiz.

Bu konu ile ilgili İlk haberimizi Mayıs ayında yapmış, sizlere ön bir bilgi vermiştik. Yaz döneminde Ankara’da bir K12NET okulu, yaz okulu öğrencileri üzerinde pilot çalışma yapmak istedi. Sonuçlar oldukça başarılı geldi. Okullarında uygulanabilir bulduklarını ilettiler. Eğer sizlerde denemek isterseniz, K12NET üzerinden gönderdiğimiz ekran  mesajında konu ile ilgili dokümana ulaşabilirsiniz. K12NET okulları için denemesi de, gerçeği de ÜCRETSİZ bir uygulama olacaktır.

Bu yıl, başka önemli yeni çalışmaların daha olacağını şimdiden iletmek isteriz.