K12NET Üniversite Tercih Programını Hazır Etti (Başlık Sizi Şaşırttı mı? )

K12NET Üniversite Tercih Programını Hazır Etti (Başlık Sizi Şaşırttı mı? )

Başlık sizi şaşırtmış olabilir. “ÖSYM, 8 Ağustos tarihinde yerleştirme sonuçlarını açıkladı, bugünlerde öğrenciler kazandıkları bölümleri konuşurken, tercih programı da nedir, K12NET neyin tercihini yapıyor, tercih dönemi geçmedi mi?” diyebilirsiniz. Duygularınız daha sıcakken, Temmuz ayında yaşadıklarınızı unutmadan bu yazıyı yazalım istedik. Tercih döneminde Okul/meslek seçimi gibi çok hayati bir konuda hiç hazırlık yapmadan gelen öğrencileriniz oldu. Tercih işlemleri, ÖSYM ilan edince 3-5 günde düşünülüp alınacak bir karar değildir. Bu yazıyı kalem alan kişi, yıllarca rehber öğretmenlik yapmış, yıllarca öğrencilerine tercih yaptırmış bir eğitimcidir. Şimdi bu sıfatla rehber öğretmenlerimize soruyoruz.

Bilgiye bu kadar kolay ulaşılabildiği dönemde öğrencilerimizi yanımıza çağırıp, biraz da genişçe bir liste hazırlayıp, bu listenin içinden tercihlerini yap demek artık eskide kalmış, modası geçmiş bir yöntem değil midir?

Rehber öğretmenin görevi genişçe bir liste çıkarıp, bunları yazıcıdan döktürmek midir, yoksa tercih gibi önemli bir konuda stratejik kararlar verip, öğrenciyi birçok açıdan düşündürüp, yol göstermek midir?

Tercih dönemi başlamış, öğrenciler, rehber öğretmeninin yanına gelmiş, öğretmenin başının sıkışık olduğu bir dönemde, ayrıntılı düşünme, analiz etme, YÖK’ün hazırladığı YÖK ATLAS gibi harika bir çalışmayı sindire sindire inceleme, merak edilen üniversitelerin web sayfalarını gözlemleme çalışmaları yapılamaz.

Yıllardır paylaştığımız bir önerimiz var. Bir kere daha tekrarlayalım. ÖSYM, yükseköğretim programlarının taban puanlarını yerleştirme sonuçlarıyla birlikte açıkladı, biz de hemen sisteme yükledik. Şuan bir daha ki Temmuz ayına kadar başka bir bilgi yayınlanmayacak. O güne kadar en güncel tercih bilgileri, bu bilgiler olacak. Okullar açılır açılmaz, K12NET Tercih programını öğrencilerimize tanıtalım, kullanmayı öğrensinler, deneme sınavları oldukça sanki gerçek ÖSYM sınavıymış gibi alacakları deneme puanlarıyla kazanacakları bölümleri incelesinler, K12NET’le entegre çalışan YÖK ATLAS çalışmasını incelesinler. Önümüzdeki yıl Temmuz ayına ulaştığımızda,  öğrencilerin tamamı tercih programını kullanmayı çok iyi biliyor olsunlar, Temmuz ayında programı kullanmayı hiç konuşmayalım, tüm dikkatimizi tercihlere verelim.  Yıl içerisinde incelemediğimiz bölüm, incelemediğimiz üniversite kalmasın, tercih gibi çok kritik bir işi, ÖSYM açıkladığı resmi tarihler içerisine sıkıştırmayalım. Bütün bu incelemelerinizi K12NET Tercih Programıyla yapabilirsiniz. 17 Ağustos Perşembe Saat 14:30’da ya da 15 Eylül Cuma Saat 10:30 tarihlerinde K12NET Rehberlik modülünün online eğitimini verirken, tercih programımızdan da bahsedeceğiz. Ücretsiz, her kurumun kendi yerinden katılabileceği, online eğitime katılmak için destek@k12net.com adresine, bu isteğinizi ifade eden bir  mail göndermeniz yeterlidir.

K12NET Üniversite tercih programımız en güncel haliyle; 

http://osstercih.k12net.com/ adresinden yayınlanmaktadır.

Eğitime katılamayanlar, programın kullanımı ile ilgili https://www.youtube.com/watch?v=9L7D4wb87dg videoyu izleyebilirler.

K12NET aynı zamanda YÖK ATLAS çalışması ile entegredir. Bu çalışmanın ayrıntılarını da https://www.youtube.com/watch?v=oyOydJyUIqs&feature=youtu.be adresinden öğrenebilirsiniz. 

K12NET Üniversite Tercih Programı sadece internet explorer tarayıcısında çalışmaktadır.