Okuldan Ayrılan Personelleri,K12NET’den Düşürmek Bu Kadar Kolayken ( Önemli Bir Güvenlik Uyarısı)

Okuldan Ayrılan Personelleri,K12NET’den Düşürmek Bu Kadar Kolayken ( Önemli Bir Güvenlik Uyarısı)

Zaman içerisinde okullara yeni personeller geliyor, çalışan personeller ayrılabiliyor. İşlerini yapabilmeleri için yeni gelenleri, K12NET’e zorunlu olarak kaydederken, gidenleri de sistemden ayırmak gerekiyor. Giden personelin ayrılışını, K12NET üzerinden yapmamak, ciddi bir güvenlik konusudur.

Yaz döneminde yaptığımız incelemelerde,  2015-2016 yılından önceki yıllardaki görevlendirmesiyle işlerini yürüten personeller vardı. Genel bir sorguyla bu çok eski  görevlendirmeleri sonlandırdık.  Şuan 2016-2017 yılındayız, halen bazı personeller, 2015-2016 yılının görevlendirmesiyle işlerini yürütüyorlar.  Olması gereken yaz döneminde bu personellerin 2016-2017 yılı görevlendirmeleri yapılmalı, okuldan ayrılan personellerin de görevleri sonlandırılmalıydı. “Biz zamanında hatırlattık, uyardık”, deyip kenara çekilebiliriz ama biz, okullarımızın yol arkadaşıyız, onları üzen her şey, bizi üzer.

2016-2017 yılında çalışan personellerin görevlendirmesini topluca yapmak, kalanların da tek bir hamleyle görevlendirmelerini sonlandırmak sadece 10 saniye vaktinizi alır. K12NET ekran mesajında bununla ilgili yardım dokümanımızı bulabilirsiniz. Dokümanın 1 ve 11 numaralı bölümlerinde bu konu işlenmektedir. Ya da K12NET yardım videolarından 26a ve 26k videolarını izleyebilirsiniz.

4 Ocak tarihine kadar bu işlemleri sizin yapmanız için bekleyeceğiz. O sabah, tek bir sorguyla, 2015-2016 yılı görevlendirmelerini sonlandıracağız. Bu tarihe kadar söylediğimiz bu işlemi yapmayan okullarda, geçen yılki görevlendirmeyle çalışan personeller varsa personeller giriş yaptıklarında “yetkiniz yok” uyarısı ile sisteme giremeyecekler. Sonra bir dolu vakit alıcı yazışma-mail, telefon trafiği dönecek. İşler aksayacak, bu personeller, yöneticilerine başvuracak, içinde bulunduğumuz yılın görevlendirmesini isteyecek. Sizlerden çok rica ediyoruz. Bu hızlı, kolay ama yapılmazsa güvenlik riskleri taşıyan bu işlemi, 4 Ocak tarihinden önce yapınız.

Konu güvenlik olunca bir uyarımız daha olacak. Bir yetkili, şifresini birkaç asistanına verebiliyor. Yetkili kişi, “asistanlarım benim yapabildiğim her şeyi yapabilir” de diyebiliyor. Bunun yolu kendi şifrenizi vermek değildir. Bunun yolu, kendi şifreniz kadar yetkili, görev vereceğiniz kişiye özel hesap tahsis etmektir. Daha önce de bu konuyu gündeme getirdik, bir kere daha dikkatlerinize sunuyoruz. Eğer kendi şifrenizi başkalarına verirseniz, kimin hangi işi yaptığını bilemeyiz. “Bu işlemi kim yapmış?” diye sorduğunuzda da vereceğimiz cevap açıktır. Kredi kartınızı nasıl sakınıyorsanız, bilgilerini kimseyle paylaşmıyorsanız, aynı özeni K12NET hesabınız için de göstermelisiniz. Bunun için bir musibete gerek olmadığını düşünüyoruz. Çünkü yanlış bir kullanımda olacaklar, bugünden bütün açıklığı ile görülebilmektedir.